top of page

Terapia ACP Osocze bogatopłytkowe PRP

W naszym Centrum Medycznym korzystamy jedynie z produktów medycznych gwarantujących najwyższą jakość i bezpieczeństwo. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą Arthrex, której bogate doświadczenie w dziedzinie ortopedii i wkład w rozwój badań nad ortobiologią są tego gwarantem. 

Terapia osoczem bogatopłytkowym PRP firmy Arthrex jest odpowiedzią na rosnącą świadomość zarówno pacjentów, jak i lekarzy, dotyczącą możliwości wykorzystania własnych potencjałów naprawczych i regeneracyjnych organizmu w walce z następstwami urazów, kontuzji sportowych czy redukcji dolegliwości bólowych w chorobie zwyrodnieniowej stawów.


Jak to działa?


Na proces gojenia urazów lub stanów zapalnych tkanek składa się złożony i precyzyjnie regulowany ciąg naturalnych mechanizmów zachodzących wewnątrz organizmu. Trombocyty, czyli płytki krwi, odgrywają w tym procesie kluczową rolę. Uwalniają one w miejscu urazu czynniki wzrostu, które inicjują odbudowę uszkodzonej tkanki i wygaszają stan zapalny powodujący m. in. bóle stawów. Uzyskane systemem Arthrex ACP osocze bogatopłytkowe (PRP) zawiera wysokie stężenie czynników wzrostu, które odpowiadają za skuteczność terapii. Należą do nich m. in. TGF-β (transformujący czynnik wzrostu beta) działający przeciwzapalnie i pobudzający syntezę kolagenu (w badaniach naukowych potwierdzono podwyższone stężenie tego związku w przebiegu regeneracji uszkodzonych stawów), IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu-1), który promuje podziały oraz migrację komórek,  a także pobudza wytwarzanie macierzy międzykomórkowej, VEGF (czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego) z kolei pobudza tworzenie nowych naczyń krwionośnych, czyli proces zwany angiogenezą oraz PDGF (płytkopochodny czynnik wzrostu), który reguluje syntezę DNA i białek w miejscu urazu. Bogactwo czynników odpowiadających za prawidłową regenerację uszkodzonego stawu sprawia, że terapia ACP wspomaga oraz przyspiesza naturalne procesy pourazowej/pozapalnej odbudowy tkanek i zmniejsza natężenie zjawiska, jakim są bóle stawów.

Rosnąca aktywność sportowa, zwiększające się wymagania odnoście aktywności ruchowej wśród seniorów, wszystko to sprawia, że terapia ortobiolgiczna znajduje coraz szersze zastosowania. Kiedy możemy stosować osocze bogatopłytkowe PRP? 

  • bolesna, łagodna bądź umiarkowana postać choroby zwyrodnieniowej stawów

  • urazy sportowe uszkodzenia aparatu więzadłowego ( np. więzadła poboczne i przyśrodkowe stawu skokowego)entezopatie: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano skoczka

  • choroby przeciążeniowe: zapalenie ścięgna Achillesa, zapalenie rozścięgna podeszwowego, ostrogi piętowe, choroba De Quervaina

  • uszkodzenia łąkotkowe stawów kolanowych

  • uszkodzenie stożka rotatorów, zespół bolesnego barku

  • uzupełniające leczenie po artroskopiach stawów

  • zespoły bólowe kręgosłupa lędźwiowego

  • leczenie zrostów opóźnionych, stawów rzekomych kości. 


Jak wygląda zabieg?


Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego Arthrex ACP wykonywany jest przez doświadczonego lekarza zajmującego się chorobami narządu ruchu. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza badanie i dokonuje kwalifikacji do iniekcji osocza bogatopłytkowego (PRP). Kolejny etap to pobranie krwi, zwykle z żyły przebiegającej w zgięciu łokciowym. Do specjalnie opracowanej przez firmę Arthrex podwójnej strzykawki pobierane jest tylko 15 ml krwi. Następnie strzykawka umieszczana jest w wirówce kątowej. System Arthrex ACP jest jednorazowym, jałowym, zamkniętym systemem co oznacza, że krew nie jest przelewana do innych strzykawek co eliminuje ryzyko zanieczyszczenia czynnikami zewnętrznymi i eliminuje ryzyko powikłań infekcyjnych. Po trwającym 5 minut procesie wirowania do wewnętrznej strzykawki pobierane jest między 4 a 6 ml autologicznego osocza bogatopłytkowego, które w ostatnim kroku po dezynfekcji skóry, na jałowo, podawane jest do zajętej chorobą lub objętej urazem okolicy. Dzięki zastosowaniu podwójnej strzykawki terapia ACP jest szybka (cały proces trwa około 30 minut), bezpieczna (wykorzystywane są naturalne czynniki regeneracyjne ludzkiego organizmu dzięki czemu nie ma działań nieporządanych i powikłań) oraz skuteczna (odpowiednio dobrane parametry wirowania nie niszczą płytek krwi co gwarantuje wysokie stężenie aktywnych czynników wzrostu i regeneracji). 

Jak przygotować się do zabiegu?


W dobie poprzedzającej zabieg oraz w dniu zabiegu należy wypić około 3 l. wody. W dniu zabiegu Pacjent nie musi pozostawać na czczo.

Najważniejszą kwestią dotyczącą zaleceń po zabiegu to zakaz stosowania leków p/zapalnych przez okres 2-3 dni. Odciążanie kończyny poddanej zabiegowi iniekcji PRP przez okres około 2 tyg.  


Zapraszamy na konsultacje kwalifikacyjne i zabiegi iniekcji osocza bogatopłytkowego PRP do lekarza Michała Krzymińskiego.


569 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page